Treialon Meithrin Cymru Gyfan / All Wales Nursery Final 12.12.15 Bryncrug, Tywyn (Beirniaid / Judges: J. R. Griffith & Colin Gordon)

1Kevin EvansSpot7
2Kevin EvansPreseli Ci9
3Arwel OwenCaleb9
4Gwenllian PyrsEryri Nan11
5Angie DriscollKinloch Pippi12
6Idris ThomasNon12
North Wales total377
South Wales total298
South Wales win by79 points
SEE ALSO 2015 nursery final judging sheets 

Nursery Final 05.12.15 Llantrisant (Beirniaid / Judges: Sue Main & Medwyn Evans)

1Dylan DaviesTreflwys Becca13
2Cyril HumphreysJim15
3Gwenllian PyrsEryri Nan17
4Bryn DaviesLad19
5Arwel OwenCaleb20 olf
6Ieuan WilliamsCadi20
7Arthur RobertsSam22
8Idris ThomasNon25
9Kerstin SchwarzeBrenig Eira26
10Pennant WilliamsBob31
Angie BlackmoreSouth WalesMick32
11T. Emrys JonesOmega Jazz32.5
12John LightfootOmega Mac33
13Gwynfor OwenPatch34
14Karolina DyszyOmega Witch35.5
15Vaughan HughesJim37 olf
ReserveRobert OwenJaff37
9 10 8

Rhagbrawf 9 Meithrin / Nursery Heat 9 Maes y Pandy 07.11.15 (Beirniad / Judge Dei Price)

via Facebook post
1Thomas Emrys JonesOmega Jazz3PQ
2Aled OwenBurndale Brad4.5PQ
3Cyril HumphreysJim5PQ
4Dylan DaviesBecca6PQ
5Gwenllian PyrsEryri Nan7PQ
6Kerstin SchwarzeBrenig Eira8PQ
Also qualified
Gerwyn PughMacQ
Gwyn LightfootOmega TaranQ
E P RobertsKateQ
Pennant WilliamsQ

Rhagbrawf 8 Meithrin / Nursery Heat 8 Dolgellau 31.10.15 (Beirniad / Judge Hefin Jones)

1Aled OwenBurndale Brad5PQ
2Karolina DyszyOmega Witch7PQ
3Gwyn JonesBess8PQ
4Angie BlackmoreMirk10Q
5Idris ThomasNon12PQ
6Angie BlackmoreLad13Q
Also qualified
Angie BlackmoreNipQ
Pennant WilliamsSpotQ

Rhagbrawf 7 Meithrin / Nursery Heat 7 Cwm Pennant 24.10.15 (Beirniad / Judge Kai Davies & Morus Evans)

1Cyril HumphriesJim7Q
2Vaughan HughesJim7.5PQ
3Gwyn LightfootOmega Taff7.5PQ
4T E JonesOmega Jazz8PQ
5Arthur RobertsSam8PQ
6Kerstin SchwarzeEira12PQ
Also qualifiedJ A S GilchristJimQ
Karolina DyszyOmega WitchQ
J E LightfootOmega MacQ

Rhagbrawf 6 Meithrin / Nursery Heat 6 Redbrook 10.10.15 (Beirniad / Judge Sue Main)

1T. Emyrs JonesTalybontOmega Jazz11Q
2John LightfootLlandeglaMoss15PQ
3Bryn DaviesBryneglwysLad23PQ
4Kerstin SchwartzePrionEira30PQ
5Gwyn Ll. JonesCerrigydrudionBess30Q
6Ieuan WilliamsAbersochCaddie31Q
7Frank RobertsLlandeglaBill31Q

Rhagbrawf 5 Meithrin / Nursery Heat 5 Bodfari 17.10.15 (Beirniad / Judge J. Jones, Prion)

1A RobertsSam
2I WilliamsCadi
3T E JonesOmega Jazz
4J E LightfootOmega Mozz
5G LightfootOmega Taff
6I WilliamsMac
7K DyszyBess
8P WilliamsBob
9P RobertsCap
Nursery Heat 4 Glynceiriog 20.09.15 no results received

Rhagbrawf 3 Meithrin / Nursery Heat 3 Glanrafon 06.09.15 (Beirniad / Judge Arthur Roberts, Ty Draw)

1Kerstin SchwarzeEira7Q
2Arwel OwenCaleb13PQ
3J E LightfootOmega Moz15Q
4Rob OwenRob15Q
5Henry HughesGlen16Q
6Karolina DyszyWitch17

Rhagbrawf 2 Meithrin / Nursery Heat 2 Talybont 23.08.15 (Beirniad / Judge - not provided)

via Facebook postThanks to Skinners dog food for the prizes
1Idris ThomasNan13
2E W EdwardsJill18
3A RobertsSam19
4Gwyn LightfootTaff20
5T Emrys JonesJazz24 olf
6Pennant WilliamsBob24

Rhagbrawf 1 Meithrin / Nursery Heat 1 Llanfairfechan 16.08.15 (Beirniad / Judge Arwel Staples)

results provided by third party
1Arwel OwenCaleb7
2Bryn DaviesLad10
3Gwenllian PyrsEryri Nan11
4Vaughan HughesJim12
5E W EdwardsJill12.5
6Gwyn LightfootOmega Taff13

Singles championship 17/18.09.15 Llanerchymedd (Beirniaid / Judges Sue Main & Medwyn Ll. Evans)

Double fetch final 18.09.15 (16 Qualifying from 17.09.15)
1Glyn JonesLlanarmon D CCap18
2Alan Ll. JonesCwmtirmynach, BalaBeca22
3John EllisWhitchurchCap29
4Arwyn DaviesBryneglwysMeg45
5Gwynfor OwenLlanerchymeddMoss47
6Arwel OwenPenygroesGlenys58
Young Handlers 17.09.15Beirniad / Judge Gareth Wyn Jones
1Arwyn DaviesBryneglwys
2Arron GamesTalgarth
 glyn arwyn 

Doubles championship 17.09.15 Llanerchymedd (Beirniad / Judge Cyril Roberts)

1J R GriffithTalysarn53
2George BonsallSlindon57
 jr

 

 

 

 

 

[