Redbrook fundraiser 08.10.17 [website not notified] (Beirniad / Judge Norman Green)

AGORED / OPEN (am)
1Aled OwenPenyfedLlangwm Cap6
2Elgan JonesLlanarmon D.C.Joe9
3Aled OwenPenyfedSid11
4Gethin JonesLlanarmon D.C.Maddie12 olf
5Kevin DoddMalpasBen12
6Pennant WilliamsTreuddynMeg13
AGORED / OPEN (pm)
1Pennant WilliamsTreuddynMeg5 olf
2Arwyn DaviesBryneglwysPeg5
3Henry HughesLlwydiarthGlen8 olf
4Aled OwenPenyfedLlangwm Cap8
5Beate BehrLlansannanBreeze9
6Pauline ThomasLongnorMeg10

Eglwysbach 07.10.17 (Beirniad / Judge Beate Behr)

DOSBARTH 1 / CLASS 1 (15 mile radius)
1Alwyn WilliamsSpot
2Hefin RobertsMeg
3Eryl P. RobertsErin
4R.E. RobertsMac
DOSBARTH 2 / CLASS 2 (15 mile radius)
1Bob JonesDelwyn Roy
2Dylan JonesGwydir Nel
3 R.E. RobertsJo
4Elwyn RobertsJan
LLEOL / LOCAL (15 miles radius)
1Emyr WilliamsMoss
2Emyr WilliamsPero
3Ivor HughesFfloss
4Elwyn RobertsJan
FFERMWYR IFANC / YOUNG FARMERS (15 miles radius)
1Carwyn RobertsAwel
2Emyr LlywelynFfloss

Cwm Pennant 30.09.17 (Beirniad / Judge Arwel Owen)

AGORED / OPEN
1Arwyn DaviesBryneglwysPeg9
2Dylan DaviesLlanegrynPrince15
3Anni RitakallioBurtonJaz16 olf
4Gwyn Ll. JonesDefaidty, CwmtirmynachJan16
5John EllisWhitchurchCap17
6Eryl Pyrs RobertsPadogErin19

Bryngwran 17.09.17 (Beirniad / Judge Arwel Staples am & Eric Williams pm)

AGORED / OPEN (am)
1J.R. Griffith [Best run before 11.00]TalysarnSam8
2Alwyn WilliamsPemachnoMax9
3Idris ThomasDolgellauGari12
4Rhion OwenPenygraigwenRoy17 olf
5Brynley WilliamsYsgeifiogLad17
6Arwel OwenPenygroesCaleb19
AGORED / OPEN (pm)
1Alwyn WilliamsPenmachnoMax15
2Arwel OwenPenygroesCaleb19
3Frank RobertsLlandeglaBill21
4Alan Wyn JonesLlanllyfniLil22
5Alwyn WilliamsPenmachnoSpot24
6Alan Wyn JonesLlanllyfniRoxy28
BUGEILIAID IFANC / YOUNG HANDLERRhion OwenPenygraigwen

Dolwyddelan 16.09.17 (Beirniad / Judge not provided)

AGORED / OPEN
1E.W. EdwardsRuthinFflei7
2Alan Wyn JonesLlanllyfniLil10
3Brynley WilliamsYsgeifiogLad11
4John E. LightfootLlandeglaCap12
5Aled JarmanLlanbrynmairPennant Cap14 olf
6Rhion OwenPenygraigwenRoy14
DOSBARTH 2 / CLASS 2
1Elgan JonesLlanarmon D.C.Kate14
2Gwyn Ll. JonesDefaidty, BalaJan15 olf
3Eryl Pyrs RobertsPadogKate15
4Idris ThomasDolgellauGari17
Pentrefoelas 16.09.17 no results received

Llanarmon Dyffryn Ceiriog 02.09.17 (Beirniad / Judge Julia Whiteley)

AGORED / OPEN
1Arwyn DaviesBryneglwysFran2
2Kevin DoddMalpasKate6
3Arwyn DaviesBryneglwysMeg8
4Alun JonesSelattynSpot9 olf
5Glyn JonesLlanarmon D.C.Peg9
6Elgan JonesLlanarmon D.C.Bill10
DOSBARTH 2 / CLASS 2
1Frank RobertsLlandeglaBill5
2Brynley WilliamsYsgeifiogLad8
3Kersten SchwarzePrionTaran12
4Pennant WilliamsTreuddynMeg13
5Simone RuckstuhlBuckleyMac14
Llangynog 28.08.17 no results received

Llansilin 28.08.17 (Beirniad / Judge Arthur Roberts, Bodfari)

AGORED / OPEN
1E.W. EdwardsRuthinFflei8
2Dylan DaviesLlanegrynSali16
3Aled OwenPenyfedLlangwm Cap17 olf
4Gwyn LightfootLlandeglaOmega Jess17
5Huw FrancisLlanfyllinDenwyn Mist18 olf
6Meirion WilliamsWelshpoolSue18
DOSBARTH 2 / CLASS 2
1Gus DermodyNantwichDon19
2Gwyn LightfootLlandeglaOmega Trim29
3Gethin JonesLlanarmon D.C.Jock29
4Daniel ReesTregaronMeg36
5Karolina DyszyPenyfedMag38
6Gayle ForresterOswestryEdmund44

Llanwddyn 28.08.17 (Beirniad / Judge John Ellis)

AGORED / OPEN
1Alan Ll. JonesDefaidty, BalaBob5 olf
2Glyn L. JonesLlanarmon DCRoy5
3Aled JarmanLlanbrymairPennant Cap10 olf
4Maralyn McNaughtBalaSam10
5Henry HughesLlwydiarthGlen11 olf
6Alun L. JonesSelattynDot11
DOSBARTH 2 / CLASS 2
1Maralyn McNaughtBalaSam4
2Alun L. JonesSelattynDot9 olf
3Henry HughesLlwydiarthGlen9
4Pauline ThomasLongnorMeg12
5Gwyn Ll. JonesDefaidty, BalaJan14
Ceiriog Valley & Dinas Mawddwy 26.08.17 no results received

Penybontfawr 26.08.17 (Beirniad / Judge not provided)

AGORED / OPENno points provided
1Aled OwenPenyfedLlangwm Glesni
2E.L. MorganAberystwythNel
3Meirion WilliamsWelshpoolSue
4Aled OwenPenyfedLlangwm Cap
5Aled JarmanLlanbrynmairPennant Cap
6Meirion WilliamsWelshpoolPepsi
DOSBARTH 2 / CLASS 2
1Cai PritchardCricciethTan
2Erin Fflur McNaughtBalaMoxy
3Eryl Pyrs RobertsPadogErin
4Jack RobertsBalaNel

Llangwm 26.08.17 (Beirniad / Judge Gwynfor Owen)

AGORED / OPEN
1Robert OwenMarianglasJaff11
2Eryl Pyrs RobertsPadogErin14 olf
3Alan Ll. JonesBalaBob14
4Karolina DyszyPenyfedMag15 olf
5Alan Ll. JonesBalaSpot15
6Iolo JonesLlanfihangel Glyn MyfyrBean16
DOSBARTH 2 / CLASS 2
1Dylan EdwardsPenryndeudraethBen9
2Eryl Pyrs RobertsPadogErin12
3Dylan EdwardsPenryndeudraethJet14
4Alun RobertsLlansannanTwm16

Llandderfel 26.08.17 (Beirniad / Judge Don Jones)

AGORED / OPEN
1Aled OwenPenyfedLlangwm Cap9
2Aled JarmanLlanbrynmairPennant Cap11
3Aled OwenPenyfedLlangwm Glesni14
4Pauline ThomasLongnorScot17
5Alan Ll. JonesBalaBob29
6Karolina DyszyPenyfedMac30
DOSBARTH 2 / CLASS 2
1Alan Wyn JonesLlanllyfniRoxy10
2Martin DavidsonLlansadwrnSweep14
3Gwyn Ll. JonesBalaJan16
4Gus DermodyNantwichDon17
5Pauline ThomasLongnorMeg23 olf
6Karolina DyszyPenyfedMag23

Nant Peris & District 19.08.17 (Beirniad / Judge Cai Pritchard)

AGORED / OPEN
1Idris ThomasDolgellauJazz9
2Arwel OwenPenygroesGlenys11
3E.W. EdwardsRuthinFflei15
4E.L. MorganAberystwythSpot16
5Emyr JonesBalaKurk17
6Alwyn WilliamsPenmachnoMax18
DOSBARTH 2 / CLASS 2
1Karolina DyszyPenyfedMag14
2Brynley WilliamsYsceifiogLad19
3Mark OwenRobin20 olf
4Idris ThomasDolgellauGari20
5Morus EvansPentrefelinCadi21

Aber & Llanfairfechan 19.08.17 (Beirniad / Judge Arthur Roberts, Bodfari)

AGORED / OPEN
1E.L. MorganAberystwythSpot5
2E.L. MorganAberystwythCraig6
3John LightfootLlandeglaCap7
4Gus DermodyNantwichDon8
5Gwyn LightfootLlandeglaOmega Mari10
6Robert OwenMarianglasJaff11
DOSBARTH 2 / CLASS 2
1Brynley WilliamsYsceifiogCap8
2Alan Wyn JonesLlanllyfniRoxy11
3Frank RobertsLlandeglaBill17
4Karolina DyszyPenyfedMeg19 olf
5J.R. GriffithTalysarnJet19

Llanuwchllyn 19.08.17 (Beirniad / Judge not provided)

AGORED / OPEN
1Alwyn WilliamsPenmachnoMax11
2Gethin JonesLlanarmon D.C.Fran17
3Daniel JarmanAberystwythRoy17
4Pauline ThompsonLongnorScot18
5Aled JarmanLlanbrynmairCap19
6Meirion WilliamsWelshpoolPepsi23
DOSBARTH 2 / CLASS 2
1Elgan JonesLlanarmon D.C.Kate21
2Glyn JonesLlanarmon D.C.Craig22
3Alun JonesSelattynDot26
4Gethin JonesLlanarmon D.C.Jock31
5Rhys JonesSam32
BUGEILIAID IFANC / YOUNG HANDLER < 25
1Erin Flur McNaughtBalaMoxy16
2Elgan JarmanLlanbrynmairPeg20

Llansannan 19.08.17 (Beirniad / Judge not provided)

AGORED / OPEN
1Alwyn WilliamsPenmachnoMax6
2Bryn DaviesBryneglwysRoy9
3Alan Ll. JonesDefaidty, CwmtirmynachBob11
4E.W. EdwardsRuthinFflei12
5Cyril HumphreysPennalBet13 olf
6Anni RitakallioBurtonKipi13
DOSBARTH 2 / CLASS 2
1Pennant WilliamsTreuddynMeg15
2Brynley WilliamsYsgeifiogLad16
3John WhiteleyRhosesmorWisp20
4Arwyn DaviesBryneglwysBecca22
5Cyril HumphreysPennalKen26
6Barry HopwoodNercwysGwen26.5

Betws Garmon 19.08.17 (Beirniad / Judge Huw Pritchard)

AGORED / OPEN
1Morus EvansPentrefelinCadi12
2Alwyn WilliamsPenmachnoMax18
3Dylan DaviesLlanegrynPrince19
4Dylan DaviesLlanegrynSali20
5Elwyn WilliamsPenisarwaenBet21
6Rhion OwenPenygraigwenRoy28
DOSBARTH 2 / CLASS 2
1Idris ThomasDolgellauGary17
2Martin DavidsonLlansadwrnSweep18
3Rheon OwenPontllyfniNel20
4Dylan EdwardsPenrhyndeudraethJet21
DOSBARTH 3 / CLASS 3
1Aron OwenPenygroesQueen15
2J.R. GriffithTalysarnTaff20
3Derek HarrisonTan24 olf
4Dafydd RobertsFly24
5Brynley WilliamsYsceifiogLad25

Dolmelynllyn 19.08.17 (Beirniad / Judge Hefin Evans)

AGORED / OPEN
1Idris ThomasDolgellauJaz14 olf
2Hafgan PughBarmouthGelert14
3Alan Ll. JonesDefaidty, CwmtirmynachBob17 olf
4John EllisWhitchurchGael17
5Daniel JarmanAberystwythRoy20
6Idris ThomasDolgellauGari25
DOSBARTH 2 / CLASS 2
1Gwyn Ll. JonesDefaidty, CwmtirmynachJan12
2Dylan EdwardsPenrhyndeudraethBen17
3John EllisWhitchurchGael22 olf
4Idris ThomasDolgellauGari22
5Henry HughesLlwydiarthGlen227

Trawsfynydd 16.08.17 (Beirniad / Judge Cai Pritchard)

AGORED / OPEN
1Aled OwenPenyfedLlangwm Cap16
2Aled OwenPenyfedLlangwm Glesni18
3Dewi JenkinsAberystwythBill20
4E.L, MorganAberystwythSpot21
5Idris ThomasDolgellauJazz22
6Arwel OwenPenygroesCaleb24
DOSBARTH 2 / CLASS 2
1Pennant WilliamsTreuddynMeg22
2Eryl PyrsPadogErin26
3J.R. GriffithTalysarnJet30

Ardudwy a'r Cylch 16.08.17 (Beirniad / Judge J.R. Jones)

AGORED / OPEN
1Aled OwenPenyfedLlangwm Cap3
2Aled OwePenyfedLlangwm Glesni4
3Lisa HansonSwedenDebby5
4Dewi JenkinsAberystwythMoss6
5Llyr EvansSwyddffynonZac7 olf
6Allistair LyttleDonegalScott7
DOSBARTH 2 / CLASS 2
1Irwel EvansTregaronFly5
2Allistair LyttleDonegalYork6
3Lisa HanssonSwedenGwenan10
4Jack RobertsBalaNel11
YMDRINIWR IFANC / YOUNG HANDLER < 18
1Rhion OwenPenygraigwen
2Rhion OwenPenygraigwen
3Erin Fflur McNaughtBala

Dolgellau 16.08.17 (Beirniad / Judge Huw Pritchard)

AGORED / OPEN
1Llyr EvansSwyddffynonZac6 olf
2Irwel EvansTregaronGem6
3Aled OwenPenyfedLlangwm Cap7 olf
4E. W. EdwardsRuthinMegan7
5Jeff EvansYstrad MeurigGlen9
6Stephan LammGermanyMeg10
DOSBARTH 2 / CLASS 2
1Hefin JonesRhydymainSpotan9
2Anna AndersonBambie11
3Allistair LyttleDonegalYork12
4Henry HughesWelshpoolGlen14
5Alun RobertsTwm16
Llanbrynmair 09.08.17 no results received

Machynlleth 09.08.17 (Beirniad / Judge Hafgan Pugh)

AGORED / OPEN
1Llyr EvansSwyddffynonZac12
2John PriceCwmerfynSam15
3Tjitse TerpstraNetherlandsJam18
4Aled JarmanLlanbrynmairCap19 olf
5Meirion WilliamsWelshpoolSue19
6Daniel JarmanAberystwythPero22
DOSBARTH 2 / CLASS 2
1John PriceTalybontSam15
2Lisa HanssonSwedenLisbon23
3Nina KoleNetherlandsTero24
4Erwyd HowellsCapel DewiDon26

Llanfair Caereinion 09.08.17 (Beirniad / Judge not provided)

AGORED / OPEN
1Meirion WilliamsWelshpoolMidge5
2Glyn JonesLlanarmon D.C.Roy7 olf
3Huw FrancisLlanfyllinDenwyn Mist7
4Henry HughesLlwydiarthGlen8
5Lisa HanssonSwedenDebbie10 olf
6Ellsn LagerfeldSaren10
DOSBARTH 2 / CLASS 2
1John PriceSam11 olf
2Arwyn DaviesBryneglwysBecca11
3Allan WilliamsKaty15
4Maris IgniTweed18

Vivod 07/ 08.08.17 (Beirniad / Judge - not provided)

AGORED TERFYNNOL / OPEN FINAL
1Kevin DoddMalpasBen12
2Aled OwenPenyfedLlangwm Glesni13
3Kevin DoddMalpasBill16
4Arwyn Davies
(field 1 winner)
BryneglwysMeg19
5Elgan JonesLlanarmon D.C.Joe22
6Henry HughesLlwydiarthGlen33
7Ellen LangerueldWognum, NetherlandsKanyl36
8Gwnyfor Owen
(best olf & senior handler)
PenygraigwenBen39
9Barry HopwoodMoldDell41
10Alun L. Jones
(field 2 winner)
SelattynJane48
11Shirley CropperShapBenRetired
12Ceri RundleBodfariJenRetired
DAU GI / BRACE CLASS
1Shirley CropperShapDanny & Ben
2Elgan JonesLlanarmon D.C.Jim & Joe
3Gethin JonesLlanarmon D.C.Maddie & Cap
DOSBARTH 2 / CLASS2
1Gus DermodyNantwichDon11
2Arwyn DaviesBryneglwysBecca14
3Elgan JonesLlanarmon D.C.Kate18 olf
4Gwyn Ll. JonesBalaJan18
5Ellen KraanWognum, NetherlandsLuck19
6Ellen KraanWognum, NetherlandsGinny20
YMDRINIWR IFANC / YOUNG HANDLER
Rhion OwenPenygraigwen

Aberdaron a'r Cylch 05.08.17 (Beirniad / Judge C. Pritchard)

AGORED / OPEN
1Morus EvansPentrefelinFan12
2Robert OwenMarianglasJaff13
3J.R. GriffithTalysarnSam17 olf
4D. JarmanAberystwythPero17
5Hafgan PughBarmouthGelert20
6Huw OwenCaergeiliogLad21
DOSBARTH 2 / CLASS 2
1J.R. GriffithTalysarnJet19
2Karolina DyszyPenyfedMag20
3Morus EvansPentrefelinMadi22

Pontllyfni 05.08.17 (Beirniad / Judge J.R. Jones)

AGORED / OPEN
1Alwyn WilliamsPenmachnoMax8
2Marce BoudlRob9
3Paul AndrodiQuenn11
4Gwyn LightfootLlandeglaOmega Mari11
5T. Emrys JonesTalybontFly15
6Dylan DaviesLlanegrynPrince16
DOSBARTH 2 / CLASS 2
1Karolina DyszyPenyfedBess10
2Gwynfor OwenPenygraigwenJock10
3Hafgan PughBarmouthRock12
4Karolina DyszyPenyfedMag13
[table “37b” not found /]
Uwchaled 2017

Henryd & Llechwedd 29.07.17 (Beirniad / Judge J.R. Griffith)

AGORED / OPEN
1Aled OwenPenyfedLlangwm Glesni10`
2E. W. EdwardsRuthinFflei12
3Gwynfor OwenPenygraigwenBen13
4Cyril HumphreysPennalBet15
5Glyn JonesLlanarmon D.C.Sweep15
6Aled OwenPenyfedLlangwm Cap17
7Elgan JonesLlanarmon D.C.Jim18 olf
8Alan Wyn JonesLlanllyfniBob18
DOSBARTH 2 / CLASS 2
1Elgan JonesLlanarmon D.C.Kate14
2Iolo JonesLlanfihangel Glyn MyfyrTess19
3Esyllt SmithLlanaberJaff23
4Dylan EdwardsPenrhyndeudraethBen24
5Alwyn WilliamsPenmachnoSpot25
6Arwel OwenPenygroesQueen26
7Alan Wyn JonesLlanllyfniRoxy36
Ladies class / Young handlerEsyllt Smith

Rhes-y-cae & Moel-y-crio 28/29.07.17 Beirniad / Judge (Agored/Open not provided & Dosbarth 2/Class 2 not provided))

AGORED / OPEN
1Bryn DaviesBryneglwysRoy3.5
2R. Emyrs LewisAbergeleDenwyn Ruby4
3Aled OwenPenyfedPreseli Roy8 olf
4Gethin JonesLlanarmon D.C.Maddie8
5Aled OwenPenyfedLlangwm Glesni9
6E.W. EdwardsRuthinClwyd Flei12
DOSBARTH 2 / CLASS 2
1Gus DermodyNantwichDon7
2E.W. EdwardsRuthinMegan9
3Geraldine ClarkeAlfretonAnnie12
4Arwyn DaviesBryneglwysBecca13
5Iolo JonesLlanfihangel Glyn MyfyrBean18

British Ironworks Centre 23.07.17 (Beirniad / Judge Cyril Roberts am & David Williams pm)

AGORED / OPEN (am)
1Karin HakerLlanbadarn FynyddRob8
2Alwyn WilliamsPenmachnoMax10
3Henry HughesLlwydiarthGlen11
4Paul TomkinsLlanbadarn FynyddBess12
5Kelvin BroadLlanllawddogKinloch Levi12
6Gwyn LightfootLlandeglaOmega Mari12
YMDRINIWR IFANC / YOUNG HANDLER
Rhion OwenPenygraigwenRoss13
AGORED / OPEN (pm)
1Gethin JonesLlanarmon D.C.Maddie6
2Aled OwenPenyfedLlangwm Glesni8
3Alun JonesSelattynDot10
4Aled OwenPenyfedLlangwm Cap13
5Elgan JonesLlanarmon D.C.Jim14
6Gwynfor OwenPenygraigwenBen17

Berriew 20.07.17 (Beirniad / Judge Austin Bennett am & Huw Francis pm)

From Farmers Guardian
BORE / MORNING
1Gwyn LightfootLlandeglaOmega Taff13
2Glyn JonesLlanarmon D.C.Roy16
3Gwynfor OwenPenygraigwenMoss17
4Arwyn DaviesBryneglwysMeg18
5Angie DriscollLlanllawddogKinloch Pippi21 olf
6Llyr EvansSwyddffynnonZac21
PNAWN / AFTERNOON
1E.L. MorganAberystwythNell15
2Elgan JonesLlanarmon D.C.Joe17
3Vic MorrisClunBob19
4Alun JonesSelattynSpot20
5E.L. MorganAberystwythCraig22
6John JonesPrionBrenig Lad26

Betws yn Rhos 08.07.17 (Beirniad / Judge: Gwyn Ll. Davies)

AGORED / OPEN
1J.R. GriffithTalysarnSam6.5
2Arwyn DaviesBryneglwysMeg8
3Aled OwenPenyfedLlangwm Cap8.5
4E.L. MorganAberystwythCraig9
5Dylan DaviesLlanegrynSali10.5 olf
6Ed HawkinsStowmarketTroy10.5
DOSBARTH 2 / CLASS 2
1Arwyn DaviesBryneglwysBecca8.5
2Meirion WilliamsWelshpoolMidge18
3Regula RothJejey19
4Pennant WilliamsTreuddynMeg20.5
5Martin DavidsonLlansadwrnSweep22..5
YMDRINIWR IFANC / YOUNG HANDLER
Arwyn Davies

Llanrwst 08.07.17 (Beirniad / Judge: Sue Main)

AGORED / OPEN
1Beate BehrLlansannanBreeze10
2Elgan JonesLlanarmon D.C.Joe11 olf
3Robert OwenMarianglasJaff11
4E.L. MorganAberystwythSbot12 olf
5Meirion WilliamsWelshpoolPepsi12
6Arthur RobertsPentrefoelasSam13
DOSBARTH 2 / CLASS 2
1Elgan JonesLlanarmon D.C.Joe11
2Aled OwenPenyfedLlangwm Sid14
3Brynley WilliamsYsceifiogLad16
4Frank RobertsLlandeglaJim17
5Eryl P. RobertsPadogKate19
YMDRINIWR IFANC / YOUNG HANDLER
Rhion OwenPenygraigwenRoy

Llanllyfni 01.07.17 (Beirniad / Judge Eric Williams am & pm)

AGORED / OPEN (am)
1Glyn JonesLlanarmon D.C.Sweep6
2J.R. GriffithTalysarnSam7.5
3Rhion OwenPenygraigwenRoy8
4Geoff EvansAberystwythGlen9
5Gwyn LightfootLlandeglaOmega Taff10
6Llyr EvansAberystwythZac11
DOSBARTH 2 / CLASS 2 (am)
1Glyn JonesLlanarmon D.C.Sweep6
2Alan W. JonesBrincirBob10
3Brynley WilliamsYsceifiogElwy Lad15
4J.R. GriffithTalysarnJet16
AGORED / OPEN (pm)
1E.L. MorganAberystwythCraig8
2Alwyn WilliamsPenmachnoMax9
3J.R. GriffithTalysarnSam10 olf
4Elgan JonesLlanarmon D.C.Joe10
5E.L. MorganAberystwythNel11
6Dylan DaviesLlanegrynSali14
DOSBARTH 2 / CLASS 2 (pm)
1Elgan JonesLlanarmon D.C.Kate16
2Alwyn WilliamsPenmachnoSpot21
3Brynley WilliamsYsceifiogElwy Lad23
4Martin DavidsonLlansadwrnSweep27

Bodfari 25.06.17 (Beirniad / Judge John Dyke am & John Ellis pm)

AGORED / OPEN (am)54 ran
1Paul TomkinsLlanbadarn FynyddLyn12
2Arwyn DaviesBryneglwysMeg19
3Gwyn LightfootLlandeglaOmega Jess20
4Dylan DaviesLlanegrynSali21 olf
5Angie BlackmoreLudlowSpotty21
6Maralyn McNaughtBalaSam22
DOSBARTH 2 / CLASS 2 (am)
1Kerstin SchwarzePrionBrenig Taran16
2Angie BlackmoreLudlowSpotty21
3Karin HakerLlanbadarn FynyddFynydd Elsa23
4Erin McNaughtBalaMoxy27
5Arwyn DaviesBryneglwysBecca31
6Claire RidgeNarbethScot33
AGORED / OPEN (pm)51 ran
1Gethin JonesLlanarmon D.C.Fran10
2Paul TomkinsLlanbadarn FynyddLyn11
3Angie BlackmoreLudlowDell13
4Karin HakerLlanbadarn FynyddHolly14 olf
5Glyn JonesLlanarmon D.C.Sweep14
6Gethin JonesLlanarmon D.C.Maddie16

Abersoch & Llanengan 24.06.17 (Beirniad / Judge J.R. Jones)

AGORED / OPEN
1Dylan DaviesLlanegrynSali5
2Angie DriscollLlanllawddogPippi6 olf
3Arwel OwenPenygroesGlenys6
4J.E. LightfootLlandeglaCap7
5Gwyn LightfootLlandeglaOmega Taff9 olf
6Llyr EvansSwyddffynnonZac9
DOSBARTH 2 / CLASS 2
1J.R. GriffithTalysarnTaff15
2Pennant WilliamsTreuddynBob20 olf
3T. Emrys JonesTalybontFly20
4Pennant WilliamsTreuddynMeg23
BUGEILIAID IFANC / YOUNG HANDLER
Esyllt SmithLlanaberJaff

Sarn a'r Cylch 24.06.17 (Beirniad / Judge Medwyn Ll. Evans)

AGORED / OPEN
1Aled OwenPenyfedLlangwm Cap7
2Gwynfor OwenPengraigwenBen10
3Gwynfor OwenPengraigwenMoss11 olf
4J.D. JarmanRoy11
5Aled OwenPenyfedRoy12
6E.L. MorganAberystwythCraig14
DOSBARTH 2 / CLASS 2
1Eryl P. RobertsYsbyty IfanErin16
2J.R. GriffithTalysarnJet19
3Karolina DyszyPenyfedMeg21
DOSBARTH 3 / CLASS 3
1Eryl P. RobertsYsbyty IfanErin16
2Karolina DyszyPenyfedMeg21
3Dylan EdwardsPenrhyndeudraethJet32

Llanarmon DC 20.06.17 Double Fetch Final (Beirniad / Judge: Emrys Lewis)

1Kevin EvansPreseli Ci28 (olf 14)
2Kevin EvansAce28 (olf 16)
3Ricky HutchinsonJock34
4Alun JonesJane37
5Sophie HoltBlake40
6Dylan DaviesSali43
7Cyril RobertsRoy47
8Angie DriscollMazi54
9 =Brynley WilliamsLadTime
9 =Gwyn LightfootOmega TaffTime
9 =Arthur RobertsSamTime
9 =Sergio PerelloTime
13 =Sophie HoltRoy
13 =David EvansTess
13 =Llyr EvansZac
13 =Jeff EvansGlen
13 =Paul TompkinsLyn
13 =Arwyn DaviesPeg

Llanrhaeadr 17.06.17 (Beirniad / Judge Arthur Roberts)

Note: from Facebook post
AGORED / OPEN
1Emrys LewisAbergeleDenwyn Ruby8
2T. Emrys JonesBarmouthOmega Jazz10
3Huw FrancisLlanfyllinDenwyn Mist13
4Pennant WilliamsTreuddynMeg15=
4Medwyn Ll. EvansLlanfachrethMeg15=
6Aled OwenPenyfedLlangwm Glesni16
DOSBARTH 2 / CLASS 2
1Pennant WilliamsTreuddynMeg
2Jac HillBalaNel
3Brynley WilliamsYsceifiogElwy Lad
4T. Emrys JonesBarmouthFly

Hiraethog 15.06.17 (Beirniad / Judge Bryn Davies am & Gethin Jones pm )

AGORED / OPEN (am)
1Arwyn DaviesBryneglwysMeg16
2Gwyn LightfootLlandeglaOmega Taff17
3Arwyn DaviesBryneglwysPeg18T
4Cyril HumphreysPennalBec19T olf
5Emrys LewisAbergeleGlen19T
6Robert OwenMarianglasJaff21
DOSBARTH 2 / CLASS 2 (am only)
1Arwyn DaviesBryneglwysBeca21T
2Karolina DyszyPenyfedCrad29T
3T. Emyrs JonesBarmouthFflei36T
4Jack RobertsBalaNell49T
AGORED / OPEN (pm)
1Aled OwenPenyfedLlangwm Cap9
2E.W. EdwardsRuthinFflei11
3Aled OwenPenyfedLlangwm Glesni13
4E,L. MorganAberystwythJaff16
5Arthur RobertsSam18
6Anni RitakallioWirralJazz19

Beddgelert 11.06.17 (Beirniad / Judge Arwel Ll. Owen)

AGORED / OPEN
1Alan L. JonesDefaidtyBeca9
2Medwyn Ll. EvansLlanfachrethMac14
3Dylan DaviesAbergynolwynSali15
4Alwyn WilliamsPenmachnoMax16 olf
5J.R. GriffithTalysarnSam16
6Anni RitakalloWirralKibi19
DOSBARTH 2 / CLASS 2
1Martin DavidsonLlansadwrnSweep20
2Maralyn McNaughtBalaEira21 olf
3Kerstin SchwarzePrionBrenig Dot21
4Medwyn Ll. EvansLlanfachrethTrim24
5Rheon OwenPontllyfniJaff25
YOUNG HANDLER(Cwpan Castell)
Erin Fflur

Llysfasi 03.06.17 (Beirniad / Judge: Cai Pritchard am & Dylan Edwards pm)

115 RAN (2 SESSIONS)
BORE / MORNING
AGORED / OPEN
1Llyr EvansSwyddffynnonZac5
2Kevin DoddMalpasBill6
3Alwyn WilliamsPenmachnoMax7
4Angie DriscollLlanllawddogPippi9
5E.W.EdwardsRuthinFflei10 olf
6Arthur RobertsPentrefoelasSam10
DOSBARTH 2 / CLASS 2
1Huw OwenCaergeiliogLad12.5
2Pennant WilliamsTreuddynBob13
3John LightfootLlandeglaNan13
4Maralyn McnaughtBalaEira14
5Karolina DyszyPenyfedMag15
YMDRINWR IFANC / YOUNG HANDLERErin McnaughtBala
PNAWN / AFTERNOON
AGORED / OPEN
1John LightfootLlandeglaNan9
2Maralyn McnaughtBalaSam9
3Ceri RundleBodfariJen10
4Kevin DoddMalpasBen10.5
5Gwyn LightfootLlandeglaOmega Jess11
6Alwyn WilliamsPenmachnoMax12

Ysbyty Ifan 03.06.17 (Beirniad / Judge Eric Williams)

LLEOLIAD / PLACEAGORED / OPENRHEDIAD / RUNCI / DOGPWYNTIAU / POINTS
1Medwyn Ll. Evans43LlanfachrethMeg4
2Arthur Roberts36PentrefoelasSam5
3Jef Evans37Ystrad MeurigGlen7
4Rhion Owen44 PenygraigwenRoss8
5Medwyn Ll. Evans42LlanfachrethMac10
6T. Emrys Jones28TalybontOmega Jazz11
DOSBARTH 2 / CLASS 2
1J.R. Griffith17TalysarnJet6
2Medwyn Ll. Evans19LlanfachrethTec8
3Gwyn Jones22Jan15
4Martin Davidson1LlansadwrnSweep17
5Meirion Williams3Midge18
6B. Williams5Lad19
Rhiw 29.05.17 no results received 

Trefeglwys 29.05.17 (Beirniad / Judge: D. Williams am & Gwyn Lightfoot pm)

BORE / MORNINGOPEN NATIONAL
1A. BennettTaddymoor Cap15
2Alwyn WilliamsPenmachnoMax16 olf
3A. PriceMirk16
4Aled JarmanCap19 olf
5Dylan DaviesAbergynolwynSali19
6J. EvansScott21
NOVICE NATIONAL
1A. BennettTaddymoor Cap15
2A. PriceMirk16
3L. WilliamsNed24
4P. WilliamsMeg25
PNAWN / AFTERNOONOPEN NATIONAL
1I. JonesTed12
2Ann BlokkvistMoss12 olf
3K. HakerElsa13
4K. DyszyPenyfedMag14
5M. MorganTregaronJill15
6M. MorganTregaronJessie16
NOVICE NATIONAL
1K. HakerElsa13
2K. DyszyPenyfedMag14
3W. JonesErwoodSpark14
4H. LloydFly17 olf
5J. LightfootLlandeglaNan17

Gaer Gerrig 27.05.17 - NWSDS fundraiser 2017 Championships (Beirniad / Judge: not provided)

AGORED / OPEN
1John EllisWhitchurchCap5
2Alwyn WilliamsPenmachnoMax5 olf
3Gethin JonesLlanarmon DCMaddie5.5
4Angie DriscollLlanllawddogKinloch Mazi6
5Kevin DoddMalpasBen6 olf
6Aled OwenPenyfedCap6.5
DOSBARTH 2 / CLASS 2
1Maralyn McnaughtBalaSam6
2Glyn JonesLlanarmon DCSweep7
3Martin DavidsonLlansadwrnSweep10

Penmachno 27.05.17 (Beirniad / Judge Eilir Roberts am & E.P. Roberts pm )

AGORED / OPEN (am)
1Medwyn Ll. EvansLlanfachrethMeg6.5
2Maralyn McnaughtBalaSam11
3John LightfootLlandeglaNan14
4Aled OwenPenyfedPreseli Roy15.5
5Llyr EvansSwyddffynnonZac16
6Medwyn Ll. EvansLlanfachrethTec21
DOSBARTH 2 / CLASS 2 (am only)
1Maralyn McnaughtBalaSam11
2John LightfootLlandeglaNan14
3Dylan EdwardsPenryndeudraethJet20
4Medwyn Ll. EvansLlanfachrethTec21
AGORED / OPEN (pm)
1Llyr EvansSwyddffynnonScot9
2Medwyn Ll. EvansLlanfachrethMac13
3Alan Ll. JonesDefaidtySpot15 olf
4Gwynfor OwenPengraigwenMoss15
5Gwynfor OwenPengraigwenBen18
6Gwyn LightfootLlandeglaOmega Jess22
 Llanarmon D.C. 21.05.17 click on link Llanarmon DC results 2017 (2 pages)

South Shropshire 20.05.17 (Beirniad / Judge not provided)

From Facebook post
AGORED / OPEN (am)
1Kevin EvansLibanusPreseli Ci12
2John BowenTenbyTess13
3Pennant WilliamsTreuddynBob18
4Glyn JonesSweep22
5Stan HardenPembrokeCass23
6Alun JonesJen25
NOVICE (am)
1
2
3
AGORED / OPEN (pm)
1Sophie HoltLibanusHybeck Blake11 olf
2Kevin EvansLibanusAce11
3Pennant WilliamsTreuddynMeg14
4Kerstin SchwarzePrionBrenig Dot15
5Colin GordonGowerMaid16
6David EvansKemi Tess17
NOVICE (pm)
1Pennant WilliamsTreuddynMeg14
2Kerstin SchwarzePrionBrenig Dot15
3Colin GordonGowerMaid16

Bala 14.05.17 (Beirniad / Judge Huw Francis am & not provided pm)

BORE / MORNING
AGORED / OPEN
1Robert OwenMarian GlasJaff13
2Spengler FraukeGermanyAce14
3Aled OwenPenyfedCap15 olf
4Jeff EvansYstrad MeurigScott15
5Gwyn LightfootLlandeglaOmega Mari16
6Alwyn WilliamsPenmachnoMax17
DOSBARTH 2 / CLASS 2
1Robert OwenMarian GlasJaff13
2Maralyn McNaughtBalaEira22
3Gwenllian PyrsYsbyty IfanKate24
4David WilliamsCap27
YMDRINIWR IFANC/ YOUNG HANDLER
Gwenllian PyrsYsbyty IfanKate24
PNAWN / AFTERNOON
AGORED / OPEN
1Aled OwenPenyfedCap6
2Alan Ll. JonesDefaidtySpot8.5
3William GallagherKilcar, County DonegalMoss9
4E. L. MorganAberystwythNel9.5
5Arwyn DaviesBryneglwysPeg11
6Llyr EvansSwyddffynnonZac11.5
DOSBARTH 2 / CLASS 2
1Maralyn McNaughtBalaSam14
2Pennant WilliamsTreuddynBob15
3Karolina DyszyPenyfedMag16
4E. L. MorganAberystwythCraig17
YMDRINIWR IFANC/ YOUNG HANDLER
Erin FflurBalaMozy

Felindre 13.05.17 (Beirniad / Judge Angie Driscoll am & Emyr Lloyd pm)

BORE / MORNINGAGORED / OPEN
1E. L. MorganAberystwythSpot16
2Aled OwenPenyfedPreseli Roy17
3John BowenTess19
4Bryan PughGlen20
5Aurwen PriceKate21
6John BowenNed22
DOSBARTH 2 / CLASS 2
1E L MorganAberystwythSpot16
2John BowenTess19
3Bryan PughGlen20
PNAWN / AFTERNOONAGORED / OPEN
1Vic MorrisBob18
2Angie DriscollKinloch Pippi20
3Karin HakerRob21 olf
4Aurwen PriceJill21
5E. L. MorganAberystwythCraig21
6E. L. MorganAberystwythCraig22
DOSBARTH 2 / CLASS 2
1Aurwen PriceJill21
2E. L. MorganAberystwythCraig22
3John PriceSam28

Dyffryn Nantlle Vale 06.05.17 (Beirniad / Judge Sue Main am & Eric Williams pm)

BORE / MORNING
1Medwyn Ll. EvansLlanfachrethMac2
2Medwyn Ll. EvansLlanfachrethMeg8
3Ceri RundleBodfariJen10
4Pennant WilliamsTreuddynMeg10
5Gwynfor OwenPengraigwenBen10
6Arwel OwenPenygroesCaleb12
PNAWN / AFTERNOON
1Medwyn Ll. EvansLlanfachrethMeg4
2Medwyn Ll. EvansLlanfachrethMac6
3Anni RitikalioWirralKibi8
4Hafgan PughBarmouthGelert9
5Arwel OwenPenygroesCaleb10
6Gwyn LighfootLlandeglaOmega Jess11

Glynllifon 03.05.17 (Beirniad / Judge: Medwyn Ll. Evans am & Gareth T. Owen pm)

BORE / MORNING
AGORED / OPEN20 ran
1Jeff EvansYstrad MeurigScott9 olf
2Aled OwenPenyfedPreseli Roy9
3Jeff EvanYstrad MeurigGlen11
4Gwynfor OwenPengraigwenBen12 olf
5Rhion OwenRhosybolRoss12
6=J.R. GriffithTalysarnSam17
6=Bryn DaviesBryneglwysLad17
DOSBARTH 2 / CLASS 220 ran
1Bryn DaviesBryneglwysSeronnot provided
2A.W. JonesLlanllyfniRoxynot provided
3Gwynfor OwenPengraigwenRockynot provided
PNAWN / AFTERNOON
AGORED / OPEN26 ran
1Gwynfor OwenPengraigwenBen9
2Cyril RobrtsLlanwddynGroesfaen Roy10 olf
3Medwyn Ll. EvansLlanfachrethMac10
4J.R. GriffithTalysarnSam11
5Gwyn LightfootLlandeglaOmega Taff12
6Robert OwenMarian GlasJaff13
DOSBARTH 2 / CLASS 217 ran
1Martin DavidsonLlansadwrnSweep12
2Karolina DyszyPenyfedMag21
3J.R. GriffithTalysarnTaff22 olf
4John M. JonesPrionBrenig Lad22
5Medwyn Ll. EvansLlanfachrethFloss33
DAN 20 oed / UNDER 20 yrs.
Dion PritchardCricciethLad

Garndolbenmaen a'r Cylch 28/29.04.17 (Beirniad / Judge Llyr Evans am & Huw Francis pm)

AGORED / OPEN (am)29.04.17
1Gwynfor OwenMoss9
2Aled OwenPreseli Roy14
3Aled OwenGlesni15
4Aled OwenRoy18
5Gwyn LightfootOmega Taff19
6J.R. GriffithSam22
DOSBARTH 2 / CLASS 2 (am)
1Aled OwenPreseli Roy14
2Gwynfor OwenRocky15
3Aled OwenRoy18
AGORED / OPEN (pm)
1Gwyn LightfootOmega Taff9
2Aled OwenGlesni11
3Llyr EvansZac12 olf
4Gwyn LightfootOmega Mari12
5Pennant WilliamsTwsog Meg13
6Geoff EvansGlen14
DOSBARTH 2 / CLASS 2 (pm)
1Aled OwenPreseli Roy15
2Aled OwenRoy16 olf
3Hafgan PughJaff16
DOSBARTH 3 / CLASS 328.04.17
1Medwyn Ll. EvansLlanfachrethTrim
2Alan W. JonesBoduchainRoxy
3Medwyn Ll. EvansLlanfachrethFloss

Rhosybol 22.04.17 (Beirniad / Judge: Arwel Staples am & Gwynfor Owen pm)

BORE / MORNINGAGORED / OPEN49 ran
1Llyr EvansSwyddffynnonZac6 olf
2Huw OwenCaergeiliogLad6
3Alwyn WlliamsPenmachnoMax6.5
4Martin DavidsonLlansadwrnSweep7
5Eirian MorganAberystwythCraig8
6Pennant WiilliamsTreuddynMeg10
PNAWN / AFTERNOONAGORED / OPEN
1Gwyn LightfootLlandeglaOmega Mari8
2Dylan DaviesAbergynolwynSali9 olf
3Llyr EvansSwyddffynnonZac9
4Gwyn LightfootLlandeglaOmega Taff11
5Eirian MorganAberystwythNel12
6Kerstin SchwarzePrionDot14
[table “52b” not found /]

World Trial 2017 Young Handlers selection trial, Wales, Swydd-y-Ffynon, Ceredigion 12.03.17

1Rhion OwenRoss
2Esyllt Cadi SmithJaff
3Logan WilliamsNed