Eglwysbach 15.10.16 (Beirniad / Judge Arthur Roberts, Bodfari)

DOSBARTH 1 / CLASS 1 (15 mile radius)
1Gwyn Lloyd JonesCerrigydrudionBob
2R E RobertsAbergeleMac
3Gwenllian PyrsPadogEryri Nan
4Martin DavidsonLlansadwrnSweep
DOSBARTH 2 / CLASS 2 (15 mile radius)
1Eryl P RobertsPadogKate
2R E RobertsAbergeleJo
3Bob JonesHen GolwynDenwyn Roy
4Dylan JonesRowenDon
MERCHED / LADIES (15 miles radius)
1Gwenllian PyrsPadogEryri Nan
2Gwenllian PyrsPadogKate
3Beate BehrLlansannanBreeze
FFERMWYR IFANC / YOUNG FARMERS (15 miles radius)
Gwenllian PyrsPadogEryri Nan

World Trial 2017 Qualification (North Wales) Nannerch 25.09.16 (Beirniad / Judge Emyr Lloyd & Arthur Roberts)

By kind permission of Edward Archdale Esq.To be confirmed
1Aled OwenLlangwmLlangwm Glesni
2Gethin JonesLlanarmon DC
3Aled OwenLlangwmLlangwm Cap
4Arwyn DaviesBryneglwys
5Alun JonesSelattyn
6Arwel OwenPenygroes
7Alan JonesDefaity
8Alun JonesSelattyn
9Dylan DaviesAbergynolwyn

Pentrefoelas 24.09.16 (Beirniad / Judge Alan Wyn Jones)

AGORED / OPEN
1Aled JarmanCap10
2Glyn JonesCap12
3Kerstin SchwarzeBrenig Eira14
4Marilyn McNaughtSam15
5Gwyn LightfootTaff18
6Gwenllian PyrsEryri Nan20
DOSBARTH 2 / CLASS 2
1Marilyn McNaughtSam15
2Pennant WilliamsMeg18
3Gwenllian PrysEryri Nan20
4Dylan EdwardsBen22
5Pennant WilliamsScot24
6Gwynfor OwenPatch25

Bryngwran 18.09.16 (Beirniad / Judge Eric Williams am & pm)

AGORED / OPEN (am)
1Kevin DoddBill19
2Rhion OwenRoss21
3Kerstin SchwarzeBest before 11.00Brenig Eira22
4Morris EvansFan24
5Gwyn LightfootOmega Mari26
6Martin DavidsonSweep31
AGORED / OPEN (pm)
1Arwel OwenGlenys7
2J.R. GriffithSam12
3Alwyn WilliamsMax14
4Emrys JonesOmega Jazz19
5Gwynfor OwenMoss20
6E.W. EdwardsMegan21

Dolwyddelan 17.09.16 (Beirniad / Judge Huw Pritchard)

AGORED / OPEN
1Dylan EdwardsJem8
2Aled OwenLlangwm Cap9
3Aled OwenLlangwm Glesni11
4Hefin EvansLad13
5Dylan DaviesSali14 olf
6Arwel OwenGlenys14
DOSBARTH 2 / CLASS 2
1Ieuan WilliamsCadi13
2Hefin EvansFflei17
3Dewi JenkinsBale18
4J.R. GriffithJet20

Llanarmon Dyffryn Ceiriog 03.09.16 (Beirniad / Judge John Dyke)

AGORED / OPEN
1Gethin JonesLlanarmon DCFran2
2Alun JonesSelattynKate6
3Arwyn DaviesBryneglwysMeg8
4John LightfootLlandeglaSpot9 olf
5Arwyn DaviesBryneglwysPeg9
6Kevin DoddMalpasBill10
DOSBARTH 2 / CLASS 2
1Elgan JonesLlanarmon DCJoe10
2Marilyn McNaughtRhos y GwaliauEira19 olf
3Huw FrancisLlanfyllinCap19
4Alan von DintherWhitchurchTom20
5Alun JonesSelattynDot21

Llansilin 29.08.16 (Beirniad / Judge Bryn Davies)

AGORED / OPEN
1E W EdwardsFflei14
2Gethin JonesMaddie15
3Dylan DaviesPrince16
4Glyn JonesRoy20
5Harcot LloydJess22
6Alun JonesKate25
DOSBARTH 2 / CLASS 2
1Alun JonesDot20
2Huw FrancisCap25
3John LightfootNan33
4Giselia NormanHelen34
5Gayle ForresterEdmund34
6E W EdwardsMegan35
DOSBARTH 3 / CLASS 3 (local parishes)
1Huw FrancisMist19
2Elgan JonesJoe22
3Alun JonesDot24
4Elgan JonesJim26

Llangynog 29.08.16 (Beirniad / Judge Doug Lambie)

AGORED / OPEN
1Huw FrancisDerwyn Mist6
2Gerda LuypaersJake7
3Gethin JonesLucy8
4Morris EvansFan10
5Gwenllian PyrsEryri Nan11
6Alan von DintherJake12
DOSBARTH 2 / CLASS 2
1Dylan DaviesBecca10
2Steve GarbettNap11
3Hafgan PughMay12
4Alan JonesDot12
5Marilyn McNaughtEira13

Llanwddyn 29.08.16 (Beirniad / Judge Gwyn Lightfoot)

AGORED / OPEN
1Glyn L JonesLlanarmon DCCap17
2Gethin B JonesLlanarmon DCLucy18
3Henry HughesLlwydiarthGlen19
4Alun L JonesSelattynSpot21
5Karolina DyszyLlangwmBess22
6David WilliamsAbermuleBob23
DOSBARTH 2 / CLASS 2
1Henry HughesLlwydiarthGlen19
2Karolina DyszyLlangwmBess22
3Lesley JonesMinsterleyTess25
4John LightfootLlandeglaNan26 olf
5Gisela NormanGermanyHelen26
6Hafgan PughBermoMax27

Dinas Mawddwy 27.08.16 (Beirniad / Judge - Arwel Staples)

AGORED / OPEN
1Aled JarmanCap6
2Dylan EdwardsJem7
3Hafgan PughGelert13
4Harcourt LloydJess14
5Dylan DaviesPrince15
6Dylan DaviesSali15
DOSBARTH 2 / CLASS 2
1Dylan EdwardsBen12
2Dylan DaviesBecca12
3Aled JarmanCap16
4Gurda LuypaersBen16
5Hafgan PughMax19
6Richard ReesJaff20
< 25
1Gwenllian PyrsEryri Nan23
2Gwenllian PyrsKate30

Llandderfel 27.08.16 (Beirniad / Judge - Huw Francis)

AGORED / OPEN
1Alwyn WilliamsMax9 olf
2Aled OwenGlesni9
3D. WilliamsBob15
4D. WilliamsNon16 olf
5Dylan DaviesSali16
6Dylan DaviesAnja17
DOSBARTH 2 / CLASS 2
1Dylan EdwardsBen10
2J.R. GriffithJet14
3Martin DavidsonSweep17
4Idris ThomasGari18
5Hefin HughesJill19
6Aled OwenJess20

Penybontfawr 27.08.16 (Beirniad / Judge Gus Dermody)

AGORED / OPEN
1Cyril RobertsRoy14
2David WilliamsBob18
3Dylan DaviesPrince19
4Meirion WilliamsPepsi22
5Gerda LuypaersJake23
6Dylan DaviesSali24
DOSBARTH 2 / CLASS 2
1Paul ThomasMeg13
2Marilyn Mc NaughtEira17
3Gwenllian PyrsEryri Nan19 olf
4John GriffyddJet19

Llangwm 27.08.16 (Beirniad / Judge Emrys Lewis)

AGORED / OPEN
1Gwynfor OwenBen4
2Medwyn Ll. EvansMeg4.5
3=George BonsallSpot5
3=Gerda LuypaersJake5
5Medwyn Ll. EvansMac6
6Gwynfor OwenPatch7
DOSBARTH 2 / CLASS 2
1Dylan EdwardsBen6
2=Marilyn McNaughtSam10
2=Iolo JonesNel10
4Gwyn Ll. JonesBob10
5Aled JarmanCap10.5

Ceiriog Valley 26/27.08.16 (Beirniad / Judge - Open Doug Lambie & Dei Roberts; Class 2 John Whiteley)

AGORED / OPEN
1Arwyn DaviesBryneglwysMeg9
2E. W. EdwardsRuthinFflei19
3Gethin JonesLlanarmon DCMaddie20
4Arwyn DaviesBryneglwysPeg25
5Ceri RundleBodfariGlan-y-gors Jen27
FINAL 12QUALIFYING POINTS
TY'N Y GROES
1E. W. EdwardsFflei4
2George BonsallSpot5
3Gethin JonesLucy7
4Alun JonesDot8
5Arwyn DaviesMeg11
TAL Y GARTH
1Pennant WilliamsSweep7
2Gethin JonesMaddie11
3Gwyn LightfootOmega Taff14
4John LightfoootCap15
5Pennant WilliamsDon15
6Arwyn DaviesPeg17
7Ceri RundleGlan-y-gors Jen18
DOSBARTH 2 / CLASS 2
1Allan von DintherWhitchurchTom13 olf
2Ceri RundleBodfariGlan-y-gors Jen13
3Norman GreenOswestryBill16
4David WilliamsAbermuleNon17 olf
5Henry HughesLlwydiarthGlen17
6Henry HughesLlwydiarthBen18

British Ironworks Centre 21.08.16 (Beirniad / Judge Bryn Davies am & Gwyn Lightfoot pm)

AGORED / OPEN (am)
1Kevin DoddMalpasBill6
2Glyn JonesLlanarmon DCRoy6.5
3Aled OwenCorwenGlesni7
4Lesley JonesMinsterleySian11
5Elgan JonesLlanarmon DCJoe12
6Henry HughesWelshpoolLass13
Young handlerLogan Williams
AGORED / OPEN (pm)
1Caroline VisserJess11
2Bryn DaviesBryneglwysRoy12 olf
3Gethin JonesLlanarmon DCMaddie12
4Karolina DyszyCorwenBess18 olf
5Alun L JonesSelattynSpot18
6Angie DriscollLlanllawddogPippi18
Young handlerChloe Von Dinther

Llansannan 20.08.16 (Beirniad / Judge not provided)

AGORED / OPEN52 dogs ran in total
1Hefin RobertsLlansannanClwyd Meg5
2Meirion WilliamsWelshpoolSue7
3Gwyn LightfootLlandeglaOmega Mari9
4Emyr JonesGwytherinKirk10
5Aled OwenLlangwmcap11
6Iolo JonesLlanfihangel G.M.Jess12
DOSBARTH 2 / CLASS 2
1Gwenllian PyrsPadogEryri Nan8
2Pennant WilliamsTreuddynScott9
3Alan von DintherWhitchurchTom12
4Iolo JonesLlanfihangel G.M.Nel13
5John WhiteleyRhosesmorNan15
6Karolina DyszyLlangwmMeg19

Dolmelynllyn 20.08.16 (Beirniad / Judge not provided)

AGORED / OPEN
1Daniel JarmanNant CwtaPero10.5
2Llyr EvansGwaen Deg, BronantZac11
3Glyn JonesCwm y GeifrCap13.5
4Emrys JonesSarnfaenOmega Jazz14
5Hefin EvansEithinfynyddLad14.5
6Hefin HughesGerlanJill16
DOSBARTH 2 / CLASS 2
1Dylan DaviesMaes y PandyBecca18
2Daniel JarmanNant CwtaTess21
3Hafgan PughBermoMax33
4Ieuan WilliamsAbersochCadi37 olf
5Gwylfa EdwardsNeufacheMoss37
6Karolina DyszyCorwenBess38

Ardudwy a'r Cylch 17.08.16 (Beirniad / Judge Hefin Evans)

AGORED / OPEN
1Gwyn LightfootLlandeglaOmega Mari7
2Gwynfor OwenLlanerchymeddBen8
3Dylan DaviesAbergynolwynSali10 olf
4E.L, MorganAberystwythGlyn10
5Llyr EvansZac11
6Arfon PughLad14
DOSBARTH 2 / CLASS 2
1Gwenllian PyrsCapel GarmonEreri Nan12
2Georgio PintoItalyBill jnr.14
3Hafgan PughTalybontMax15 olf
4Erik BijlsmaAwel15
5Dylan DaviesAbergynolwynBecca
6Eurwen PriceJill
BUGAIL IFANC < 18
1Gwenllian PyrsCapel GarmonEryri Nan12
2Rhion OwenPensarnRoss15
3Esyllt SmithJaff22

Llanuwchllyn 20.08.16 (Beirniad / Judge - not provided)

AGORED / OPEN
1Alwyn WilliamsMax7
2Aled OwenGlesni8 olf
3Marilyn McNaughtEira8
4Gethin JonesFran9 olf
5Elgan JonesJim9
6Cyril HumphreysJim11
DOSBARTH 2 / CLASS 2
1Elgan JonesJoe12
2J B RobertsPip19
3Gwenllian PyrsEyri Nan20
4D JarmanTess21
5Ieauan WilliamsMac27
BUGEILIAID IFANC / YOUNG HANDLER < 25
Gwenllian PyrsEryri Nan

Nant Peris & District 13.08.16 (Beirniad / Judge Eric Williams)

AGORED / OPEN
1J.R. GriffithTalysarnSam11
2Hefin EvansBermoLad14
3J.D. JarmanTywynRoy15
4J.R. GriffithTalysarnJet16
5Nij VyasMarket HarboroughMist17
6J.D. JarmanTywynPero18
DOSBARTH 2 / CLASS 2
1Medwyn Ll. EvansLlanfachrethTec14
2Rheon owenClynnog FawrJaff18
3Dylan JonesConwyGwydr Sali19
4Martin DavidsonLlansadwrnSweep21
5Marc OwenWaenfawrRobin23

Aber & Llanfairfechan 13.08.16 (Beirniad / Judge R.V. Hughes)

AGORED / OPEN
1Medwyn Ll. EvansMeg8
2Arfon PughLad9 olf
3Kerstin SchwarzeBrenig Eira9
4Gwynfor OwenMoss10
5Iolo JonesNell11
6J.R. GriffithSam12
DOSBARTH 2 / CLASS 2
1Esyllt SmithJaff15
2Ieuan WilliamsCadi16
3Marilyn McNaughtEira17
4Iolo JonesJess18
5J.R. GriffithRob19

Llanfyllin & District 13.08.16 (Beirniad / Judge - Emrys Lewis, Abergele)

via Facebook post
AGORED / OPEN
1Dylan DaviesAnja7
2Glyn L. JonesRoy10 olf
3Tliste TerostraBet10
4Cyril RobertsRoy11 olf
5Karen HakerHolly11
6Elgan JonesJim11
DOSBARTH 2 / CLASS 2
1Henry HughesGlen11
2Aurwen PriceJill12
3Leslie JonesSian13
4Leslie JonesTess14
5Angela GaiggLass19
6Leslie JonesTaff20

Llanarmon-yn-Ial 13.08.16 (Beirniad / Judge - Erik Biljsma)

AGORED / OPEN
1Wyn EdwardsFflei5
2Dylan DaviesAnja11
3Kevin DoddBen11
4Alun L. JonesSpot11
5Anna HaagKate12
6Yvonne AubreyMona14
DOSBARTH 2 / CLASS 2
1Iolo JonesNell?
2Anna HaagKate12
3Arwyn DaviesFly16
4Karolina DyszyWitch16

Betws Garmon 13.08.16 (Beirniad / Judge J.R. Jones)

AGORED / OPEN
1Medwyn Ll. EvansLlanfachrethMeg10
2Dylan DaviesAberygynolwynSally11
3Nij VyasMarket HarboroughMac16 olf
4Medwyn Ll. EvansLlanfachrethMac16
5J.D. JarmanLlangwyfronRoy18
6Marc OwenWaunfawrRobin19
DOSBARTH 2 / CLASS 2
1Ieuan WilliamsAbersochMac10
2Ieuan WilliamsAbersochCadi13
3Dylan EdwardsBen14
4Marilyn McNaughtBalaEira15
5Esyllt SmithDolgellauJaff18
DOSBARTH 3 / CLASS 3
1Rheon OwenClynnog FawrNell
2Arwel OwenPenygroesRoy
3Dafydd RobertsRhosgadfenFly
4J.R. GriffithTalysarnBony
5Eira McNaughtBalaSam

Llanfair Caereinion 09/10.08.16 (Beirniad / Judge Graham Powell)

AGORED / OPENresults from third party
1Glyn JonesLlanarmon DCCap6
2D. WilliamsAbermuleBob10
3Eirian MorganAberystwythJaff12 olf
4Eirian MorganAberystwythGlyn12
5H. LloydJess14 olf
6Henry HughesWelshpoolGlen14
DOSBARTH 2 / CLASS 2
1Elgan JonesLlanarmon DCJoe15
2L. HansonLisbon16
3Dylan DaviesAbergynolwynBecca23
4J. AldridgeDaventryKyte30

Llanbrynmair 09/10.08.16 (Beirniad / Judge Emyr Lloyd, Llanrhystud)

AGORED / OPEN
1Meirion WilliamsPepsi10 olf
2Irwel EvansJem10
3Irwel EvansBob11
4Yvonne AubreyMona12 olf
5E L MorganAberystwythJaff12
6Dylaan DaviesAbergynolwynPrince14
DOSBARTH 2 / CLASS 2
1Dylan EdwardsBen15 olf
2Irlwyn HowellsAberystwythDon15
3Dewi JenkinsTalybontBill17
4Eva ErikssonSwedenSara19

Bryneglwys 12/13..08.16 (Beirniad / Judge - Arthur Robert)

AGORED / OPEN
1Nigel WatkinsAlex3.5
2Eurwen PriceKate4.5
3E.W. EdwardsFflei5 olf
4Alun JonesJane5
5Kevin DoddBill5.5
6Cyril HumphreysBet6
DOSBARTH 2 / CLASS 2
1Iola JonesJess7 olf
2Marilyn McNaughtBalaEira7
3Kerstin SchwarzeDenbighBrenig Dot7.5
4Elgan JonesLlanarmon DCJoe8
5Lesley JonesMinsterleyTaff9
6Marilyn McNaughtBalaSam12 olf

Machynlleth 10.08.16 (Beirniad / Judge Hefin Evans, Llanbedr)

AGORED / OPEN
1Llyr EvansSwyddffynonZac12 olf
2I.B. JonesCapel BangorTim12
3Gwyn LightfootLlandeglaJes14
4E.L. MorganAberystwythGlyn16
5Dewi JenkinsTalybontMoss17 olf
6Ouisal BelghittiNetherlandsLad17
DOSBARTH 2 / CLASS 2
1Eva ErikssonSwedenZara17
2Eva ErikssonSwedenCoy24 olf
3Huw FrancisLlanfyllinCap24
4Sabine EhlersFranceSky25

Vivod 08/09.08.16 (Beirniad / Judge - not provided )

OPEN FINAL
1Arwyn DaviesMeg8
2Alun L. JonesSpot15
3Alun L. JonesKate18
4Kevin DoddBen19
5Henry HughesGlen23
6Gwynfor OwenBen26
7Sabine EhlersJim33
8Bryn DaviesLad34 olf
9Sabine EhlersNell34
10Nij VyasMac35
11Sabine EhlersMaya48
12Henry HughesRetired
VIVOD FINALISTS
1Gwynfor OwenBen8
2Sabine EhlersNell8.5
3Alun L. JonesSpot9
4Henry HughesLass15
5Bryn DaviesLad16
6Arwyn DaviesMeg20
EIRIANALLT FINALISTS
1Sabine EhlersJim14
2Alun L. JonesKate22
3Henry HughesGlen23
4Sabine EhlersMaya24 olf
5Bryn DaviesLad24
6Glyn L. JonesCap26
DOSBARTH 2 / CLASS2
1Gayle ForresterEdmund9
2Glyn L. JonesSweep10
3Karolina DyszyBess11
4Arwyn DaviesCassie14
5Iolo JonesJess15
6John LightfootNan16
BRACE CLASS
1Shirley Cropper
2Henry Hughes
3Elgan Jones

Cymdeithas Bugeiliaid Uwchaled 03/04.08.16 (Beirniad / Judge Idris Thomas & Arwel Owen)

03.08.16 am
1Medwyn EvansMac12 olf
2Gwynfor OwenMoss12
3Emrys LewisGlen16
4Angie DriscollMazzi18
5Sophie HoltRoy21
6Glyn JonesRoy24
03.08.16 pm
1Angie DriscollSue8
2Kevin EvansPreseli Ci14
3Ross GamesRoy16 olf
4Irwel EvansBob16
5John LightfootCap19
6Gwynfor OwenRoy21
04.08.16 am
1Angie DriscollPippy10
2Arthur RobertsSam14
3Arwyn DaviesMeg15
4E W EdwardsFflei20
5Kevin EvansRoss26 olf
6Sabrina ElhersJim26
TERFYNOL / FINAL
1Kevin EvansPreseli Ci30
2Arwyn DaviesMeg32
3Angie DriscollMazzi33
4Ross GamesRoy34
5Angie DriscollPippy36
6Emrys LewisGlen37 olf

Rhes-y-cae & Moel-y-crio 22/23.07.16 Beirniad / Judge John Ellis, Witchurch (Agored / Open) & Bryn Davies, Bryneglwys (Dosbarth 2 / Class 2)

AGORED / OPEN
1Aled OwenCorwenLlangwm Cap7
2E.W. EdwardsRuthinFflei8
3Glyn Ll. JonesCwmtirmynachCap12 olf
4Gwyn LightfootLlandeglaOmega Taff12
5Ceri RundleBodfariBrecka13
6R.E. LewisAbergeleDenwyn Ruby14
DOSBARTH 2 / CLASS 2
1A. RitrkallioCherry6
2Ceri RundleBodfariGlan y Gors Gem6.5
3Sonja MullerGermanyLook11 olf
4John LightfootLlandeglaNan11
5Kerstin SchwarzePrionBrenig Wisp12
New HandlerErin Fflur Staples

Henryd & Llechwedd 23.06.16 (Beirniad / Judge Arthur Roberts)

Total of 93 runsfrom Facebook posting
AGORED / OPEN
1Cyril HumphreysPennalJim
2Pennant WilliamsTreuddynSweep
3Alan JonesDefaidtySpot
4E W EdwardsRuthinFflei
5Karolina DyszyCorwenWitch
6Marilyn KcNaughtBalaEira
DOSBARTH 2 / CLASS 2
1Dylan JonesJano
2Iolo JonesJess
3Dylan JonesGwydir Cymro
4Huw OwenCaergeiliogLad
5Esyllt SmithJaff
6John LightfootLlandeglanot provided
Best lady handlerKarolina Dyszy
Best young handlerEsyllt Smith

Aberdaron a'r Cylch 12.07.16 (Beirniad / Judge Huw Pritchard)

AGORED / OPEN
1Dylan DaviesTal y LlynAnja
2Karolina DyszyCorwenWitch
3Dylan DaviesTal y LlynPrince
4Ieauan WilliamsAbersochCadi
5Arwel OwenPenygroesCaleb
6Dylan DaviesTal y LlynSali
DOSBARTH 2 / CLASS 2
1Robert OwenMarian GlasJaff
2Karolina DyszyCorwenBess
3Ieaun WiliamsAbersochCadi
4Dylan DaviesTal y LlynTreflys Beca

Betws yn Rhos 09.07.16 (Beirniad / Judge not provided)

88 runs in total
AGORED / OPEN
1Aled OwenCap7 olf
2=Gethin JonesFran7
2=Dylan DaviesAnja7
4Arwel OwenCap9
5Medwyn Ll. EvansMac12 olf
6Arwel OwenGlenys12
DOSBARTH 2 / CLASS 2
1J. R. GriffithJet12
2Arthur RobertsSam16
3Medwyn Ll. EvansTec19
4Iolo JonesNell22
5Ceri RundleBeca25
YOUNG HANDLER
Arwyn Davies

Llanrwst 09.07.16 (Beirniad / Judge Glyn L. Jones)

AGORED / OPEN
1Gwyn LightfootLlandeglaOmega Mari11
2Dylan DaviesAbergynolwynAnja12
3Pennant WilliamsTreuddynSweep13
4John EllisWhitchurchRoy14
5=Kevin DaviesRhydymainKen15
5=Arwel OwenPenygroesMeg15
5=E.L. MorganAberystwythGlyn15
DOSBARTH 2 / CLASS 2
1Gwyn Lloyd JonesCwmtirmynachBob15
2Idris ThomasDolgellauGari17
3R.E. RobertsAbergeleMac20
4Karolina DyszyCorwenBess22
5John WhitlayRhosesmorWisp29

Berriew 07.07.16 (Beirniad / Judge Alan von Dinther am & David Williams pm)

BORE / MORNING
1E L MorganJaf10
2David WilliamsBob11.5
3Aled OwenGlesni12
4Angie DriscollPippi13.5
5Lesley JonesTss15
6John EllisRoy15.5
PNAWN / AFTERNOON
1Glyn JonesCap10
2Huw FrancisMist10 olf
3Aled OwenCap11
4John BowenNed11.5
5Gwyn LightfootMari12.5
6Henry HughesGlen13

Llanllyfni 02.07.16 (Beirniad / Judge Arwyn Davies am & Eric Williams pm)

Derbyniwyd / Received 04.07.16
AGORED / OPEN (am)
1Idris ThomasNon14
2E.L. MorganJaff18 T olf
3Dylan DaviesSally18 T olf
4J.R. GriffithSam18
5Rhion OwenRoss19 T
6Dylan EdwardsJem20 T
DOSBARTH 2 / CLASS 2 (am)
1Idris ThomasBen14
2Jim WhitterTod17
3Martin DavidsonSweep22 T
AGORED / OPEN (pm)
1Rhion OwenRoss8
2Alan Wyn jonesLil8.5
3Bryn DaviesLad9
4Hefin EvansLad9.5
5Gwyn LightfootOmega Mari10
6John LightfootCap10.5
DOSBARTH 2 / CLASS 2 (pm)
1Robert OwenJaff16
2Martin DavidsonSweep17

Glynllifon - fundraiser 02.07.16 (Beirniad / Judge Bryn Davies am & Huw Pritchard pm)

Derbyniwyd / Received 04.07.16
AGORED / OPEN (am)
1Llyr EvansZac4
2Alan von DintherJake6
3J.R. GriffithSam7
4Kerstin SchwarzeBrenig Bob10
5Rhion OwenRoss11 olf
6Dylan DaviesPrince11
DOSBARTH 2 / CLASS 2 (am)
1J.R. GriffithRob7
2Marilyn McNaughtEira12
3Cai PritchardTan14
AGORED / OPEN (pm)
1Dylan DaviesAnja6
2Llyr EvansZac9
3Aled OwenCap10
4Aled OwenGlesni12
5Robert OwenJaff13
6Dylan EdwardsGem14
DOSBARTH 2 / CLASS 2 (pm)
1J. R. GriffithJet11
2M. DavidsonSweep14
3J. R. GriffithRob29

Abersoch & Llanengan 25.06.16 (Beirniad / Judge Ieuan Williams)

AGORED / OPEN
1Cyril HumphreysPennalJim16
2Gwyn LightfootLlandeglaOmega Taff17
3Alwyn WilliamsPenmachnoMax18
4Gwynfor OwenPenygreigwenMoss19
5Dylan DaviesAbergynolwynAnja20
6Gwynfor OwenPenygreigwenRoy21
DOSBARTH 2 / CLASS 2
1Cyril HumphreysPennalJim16
2Gwyn LightfootLlandeglaOmega Taff17
3J.R. GriffithTalysarnJet20
4J.R. GriffithTalysarnRob33
BUGEILIAID IFANC / YOUNG HANDLER
Dylan PritchardCricciethJem

Sarn a'r Cylch 25.06.16 (Beirniad / Judge Alun L. Jones)

AGORED / OPEN
1E. L. MorganGlyn8
2Dylan EdwardsJem9
3Cyril HumphreysBet12
4Alwyn WilliamsMax13 olf
5J. R. GriffithSam13
6J. R. GriffithMoss14
DOSBARTH 2 / CLASS 2
1Medwyn Ll. EvansTec13 olf
2John LightfootMac13
3Pennant WilliamsTom18
DOSBARTH 3 / CLASS 3
1Medwyn Ll. EvansTec13
2John LightfootMac16
3Karolina DyszyBess23

Llanbedr DC 18.06.16 (Beirniad / Judge George Bonsall)

AGORED / OPEN
1Glyn JonesCap7
2Arwyn DaviesMeg7.5
3Gethin JonesFran8
4Aled OwenGlesni8.5
5John EllisCap9
6Aled OwenBreka10 olf

Llanrhaeadr 18.06.16 (Beirniad / Judge not provided)

AGORED / OPEN
1Gethin JonesMaddy9
2Kirsten SchwarzeBrenig Eira10 olf
3Aled OwenGlesni10
4Kevin DoddBen11 olf
5Medwyn EvansMeg11 olf
6Huw FrancisDelwyn Mist11 olf
DOSBARTH 2 / CLASS 2
1Aled OwenBreka10
2Pennant WilliamsScott11
3Robert OwenJaff14
4Gwyn LightfootOmega Taff17
5Frank RobertsJim18 olf
6R E RobertsSpeck18

Hiraethog 16.06.16 (Beirniad / Judge Aled Owen am & Idris Thomas pm )

Derbyniwyd / Received 20.06.16
AGORED / OPEN (am)
1Bryn DaviesLad10
2Arwyn DaviesMeg11
3Gwyn LightfootOmega Mari13
4Gwynfor OwenMoss14
5Arthur RobertsSam16
6Cyril HumphriesJim18
DOSBARTH 2 / CLASS 2 (am only)
1Bryn DaviesLad10
2Arthur RobertsSam16
3Cyril HumphriesJim18
4Pennant WilliamsDon19
5Ieuan WilliamsCadi26
6Gwyn LightfootOmega Bob28
AGORED / OPEN (pm)
1Aled OwenCap5
2Katy CropperFlash10
3Bryn DaviesRoy11
4Hefin EvansLad13
5Katy CropperZac14
6Cyril HumphriesJim15 olf

Beddgelert 12.06.16 (Beirniad / Judge Eric Williams )

Derbyniwyd / Received 20.06.16
AGORED / OPEN
1Medwyn Ll. EvansMeg5
2Alan L. JonesBeca6
3Arthur RobertsSam7
4Hafgan PughGelert8
5Eirian MorganGlyn8.5
6Dylan DaviesSali9
DOSBARTH 2 / CLASS 2
1J.R. GriffithRob11
2Idris ThomasNon14
3Vaughan HughesRoy15
4Gwyn L. JonesBob17
5Marilyn McNaughtSam18
6Medwyn Ll. EvansTec21

Clun Valley 11.06.16 (Beirniad / Judge Pauline Thomas )

Farmers Guardian 17.06.16
SESSIWN / SESSION 1
1R. EllisSweep5
2G. HowellsCap11
3G. JonesLlanarmon D.C.Roy17 olf
4P. WilliamsDon17
5D. HowellsMay19
6K. SchwarzeBrenig Bob20
SESSIWN / SESSION 2
1John BowenNed7
2Dai HowellsNip8
3A. PriceKate10
4G. JonesLlanarmon D.C.Cap11
5E.L. MorganNell12
6G. JonesPenmachnoRoss13

Llysfasi 04.06.16 (Beirniad / Judge: Karolina Dyszy [1] & Austin Bennett [2] )

83 RANDERBYNIWYD / RECEIVED 14.06.16
(from third party)
AGORED / OPENSESIWN / SESSION [1]
1Medwyn Ll. EvansMeg17
2Llyr EvansZac18 olf
3Aled OwenLlangwm Cap18
4Arwyn DaviesPeg18
5Kevin DoddBen21
6Brynley WilliamsBob22
DOSBARTH 2 / CLASS 2
1Arwyn Davies
2G. Ll. Jones
3Ceri Rundle
4Arthur Roberts
AGORED / OPENSESIWN / SESSION [2]
1Kevin DoddBill5
2Kevin DaviesKen6
3Emrys LewisGlen7
4Arwyn DaviesMeg9
5E Wyn EdwardsFflei10
6Gethin JonesFfran11 olf

Rhiw 30.05.16 (Beirniad / Judge; Arwel Ll. Owen)

Derbyniwyd / Received 04.07.16 (third party)
AGORED / OPEN
1J.R. GriffithTalysarnSam
2Alwyn WilliamsPenmachnoMax
3E.W. EdwardsRuthinFflei
4Dylan DaviesTal y LlynPrince
5D. JarmanAberystwythRoy
6Rheon OwenClynnog FawrJock
DOSBARTH 2 / CLASS 2
1Dylan DaviesTal y LlynTreflys Becca
2D. JarmanAberystwythRoy
3Ieuan WilliamsAbersochMac
DOSBARTH 3 / CLASS 3
1Ieuan WilliamsAbersochCadi
2J.R. GriffithTalysarnRob
3D. JarmanAberystwythRoy

Trefeglwys 30.05.16 (Beirniad / Judge P. Tomkins, Llandrindod Wells [S1] & Dai Price [S2])

SESIWN / SESSION [1]OPEN NATIONAL
1J. R. GriffithTalysarnSam11
2I.B. JonesCapel BangorTim13
3B. PughNantmelGlen15
4H. LloydTrefeglwysJess16
5D.L. EvansTregaronDon18
6M. BuftonNewtownMac20
NOVICE NATIONAL
1B. PughNantmelNed15
2I. JonesErwoodLass21
3P. ThomasLongnorNell25
4D. JarmanAberysytwythTess32 olf
SESIWN / SESSION [2]OPEN NATIONAL
1M. MorganTregaronJill5
2E.L. MorganAberysytwythGlyn9 olf
3D. DaviesTal-y-LlynPrince9
4V. MorrisClunBen11
5E. LloydLlanrhystudFly12
6V. MorrisClunBob13
NOVICE NATIONAL
1M. MorganTregaronJill5
2E. LloydLlanrhystudFly12
3M. MorganTregaronJosie14
4K. HakerLlandrindod WellsHolly17

Penmachno 28.05.16 (Beirniad / Judge Arthur Roberts am & Huw Pritchard pm )

AGORED / OPEN (am)
1Alan Ll. JonesBecca12
2Medwyn Ll. EvansMeg18
3Dylan DaviesSali21.5
4J. R. GriffithSam22.5
5Karolina DyszyBress23.5
6J R GriffithMoss24
DOSBARTH 2 / CLASS 2 (am only)
1Karolina DyszyBess23.5
2Marilyn McNaughtEira29
3G.L. JonesBob33
4Idris ThomasNon35
AGORED / OPEN (pm)
1Aled OwenCap7
2J.R. GriffithSam8
3Medwyn Ll. EvansMeg10
4Kerstin SchwarzeBrenig Eira11
5Arthur RobertsSam12
6Pennant WilliamsTess14

Greenhall Charity Trial, Llanfyllin 26/27.05.16 (Beirniad / Judge Aled Owen [1]; George Bonsall [2]; Allan Ll. Jones [3] )

SESSIWN / SESSION [1]
1Kevin EvansBreconJimmy15
2Arwyn DaviesBryneglwysPeg16
3David HendersonHexhamBrad22
4Karolina DyszyLlangwmOmega Witch23
5Huw FrancisLlanfyllinDenwyn Mist31
6Pauline ThomasLongnorMyllin Meg34
SESSIWN / SESSION [2]
1Kevin EvansBreconPreceli Ci10
2David HendersonHexhamBrad11
3Gethin JonesLlanarmon D.C.Maddie12
4Aled OwenLlangwmLlangwm Cap13
5Allan Ll. JonesCwntirmynachSpot14
6Bryn DaviesBryneglwysLad22
SESSIWN / SESSION [3]
1Hefin EvansBarmouthLad12
2Glyn L. JonesLlanarmon D.C.Roy20
3Harold OwenNantwichEira25
4Beryl LewisLlandrindod WellsNan26
5Alison SmithTenbury WellsBethan27 olf
6Richard BriggsLancasterNell27
In excess of £1,600 was raised for MID WALES AIIR AMBULANCEThank you to everyone who supported us.

Llanarmon DC 22.05.16 (Beirniad / Judge: Ffridd - Meirion Jones (am) & Arthur Roberts (pm) / Cae Gwastad -Stan Harden (am) & Iolo Jones (pm)

AGORED / OPEN (FFRIDD - AM)
1Llyr EvansZac9 olf
2Kelvin BroadKinloch Cade9
3George BonsallTommy10 olf
4David EvansTysswg Meg10
5Alan JonesSpot18
6Angie DriscollKinloch Pippi19
AGORED / OPEN (FFRIDD - PM)
1Sophie HoltBlake6
2Kevin EvansPreseli Ci7
3Ricky HutchinsonSweep7.5
4Pennant WilliamsDon10
5David EvansBet11.5
6Jacqueline GalandJazz12
AGORED / OPEN (CAE GWASTAD - AM)
1Ricky HutchinsonSweep13
2John EllisRoy14 olf
3Bryn DaviesRoy14
4Arwyn DaviesMeg19
5Llyr EvansZac23
6Brynley WilliamsBob24 olf
AGORED / OPEN (CAE GWASTAD - PM)
1Angie DriscollKinloch Pippi6
2Ricky HutchinsonJock7
3Stan HardenBob8
4Kelvin BroadKinloch Levi10 olf
5Kevin EvansPreseli Ci10
6Bryn DaviesRoy12

Ysbyty Ifan 21.05.16 (Beirniad / Judge not provided)

Derbyniwyd / Received 22.05.16
AGORED / OPEN
1Medwyn Ll. EvansMeg10
2Hafgan PughGelert11
3Eirian MorganGlyn12
4Alan Ll. JonesBeca13
5Alan Ll. JonesSpot14
6Aled OwenCap16
DOSBARTH 2 / CLASS 2
1Hafgan PughGelert11
2Dylan EdwardsBen13
3Ieauan WilliamsCadi16.5

South Shropshire 21.05.16 (Beirniad / Judge Claire Ridge am & J. Bowers pm)

AGORED / OPEN (am)
1Y. AbreyBreconGlan-y-Gors Mona9
2G.L. JonesLlanarmon DCRoy14 olf
3K. EvansLibanusPreseli Ci14
4H. FrancisLlanfyllinDenwyn Mist15
5B. PughNantmelGlyn18
6S. HoltLibanusRoy20
NOVICE (am)
1K EvansLibanusPreseli Ci14
2B PughNantmelGlyn18
3P TomkinsLlandrindod WellsBethan25
AGORED / OPEN (pm)
1V NorrisClunBen12
2J BowenTenbyRoy14
3M JonesMaesybontJimmy15 olf
4J BowenTenbyNed15
5D EvansLibanusBet21 olf&d
6M WilliamsWelshpoolSue21
NOVICE (pm)
1J BowenTenbyRoy14
2G BonsallSlindonSpot21
3S HardenPembrokeCass22

Tal-y-Llyn a'r Cylch 20/21.05.16 (Beirniad / Judge not provided)

Derbyniwyd / Received 01.06.16via Facebook
AGORED / OPEN (am)
1I.B. JonesTim10
2John WeatonBen12
3Alwyn WilliamsMax16 olf
4E.W. EdwardsFflei16
5Medwyn Ll. EvansMeg18
6Dylan DaviesPrince21
DOSBARTH 2 / CLASS 2 (am)
1Marilyn McNaughtEira18
2Medwyn Ll. EvansTec19
3Daniel JarmanRoy23
4Emyr LloydFly35
AGORED / OPEN (pm)
1Llyr EvansZac6
2Rhion OwenRoss12
3Frauke SpenglerMolly13
4I.B. JonesTim14
5Dylan DaviesPrince15
6Morris EvansFan17
DOSBARTH 2 / CLASS 2 (pm)
1Daniel JarmanBob16 olf
2Emyr LloydMeg16
3Rhion OwenJuno17
4Medwyn Ll. EvansTec50

Bala 15.05.16 (Beirniad / Judge not provided)

Derbyniwyd / Received 16.05.16
BORE / MORNINGAGORED / OPEN
1Medwyn Ll. EvansJan8
2Gwyn LightfootOmega Mari9
3Medwyn Ll. EvansMac12 olf
4Kevin DoddBill12
5Cyril HumphreysJim12
6Alwyn WilliamsMax15
DOSBARTH 2 / CLASS 2
1Cyril HumphreysJim12
2Gwyn LightfootOmega Taff15
3Idris ThomasNon20
4Pennant WilliamsTess26
PNAWN / AFTERNOONAGORED / OPEN
1Llyr EvansZac6
2Dylan DaviesSali8
3Huw FrancisDenwyn Mist11
4Jeff EvansSport13
5Alan Von-DintherJake13
6Alan Ll. JonesBeca14
DOSBARTH 2 / CLASS 2
1Dylan DaviesSali8
2Bryn DaviesLad15
3Frank RobertsJim18 olf
4Huw FrancisCap18

Felindre 14.05.16 (Beirniad / Judge Yvonne Abrey am & Ross Games pm)

BORE / MORNINGAGORED / OPEN
1Angie DriscollAngie Driscoll11
2Alison SmithBethan20
3Angie DriscollKinloch Mazi24
4E L MorganGlyn25 olf
5Ross GamesJill25
6Ian JonesTed26
DOSBARTH 2 / CLASS 2
1Angie DriscollAngie Driscoll11
2Angie DriscollKinloch Mazi24
3Ross GamesJill25
PNAWN / AFTERNOONAGORED / OPEN
1John WheatonParkfarm Kim9
2Karolina DyszyOmega Witch10
3John BowenNed14 olf
4Yvonne AbreyGlan-y-Gors Mona14
5Karin HakerSam15 olf
6John BowenJet15
DOSBARTH 2 / CLASS 2
1Karolina DyszyOmega Witch10
2Brian PughGlen17
3Angie BlackmoreJill18

Dyffryn Nantlle Vale 07.05.16 (Beirniad / Judge Dylan Davies - am & Eric Williams - pm)

Derbyniwyd / Received 07.05.16
BORE / MORNING
1Alwyn WilliamsMax7
2E. W. EdwardsJill12
3Pennant WilliamsDon13
4Medwyn Ll. EvansJan14
5Huw OwenLad16
6Hefin EvansLad18
PNAWN / AFTERNOON
1E. W. EdwardsFly4
2Arwel OwenCaleb5
3Daniel JarmanPero5.5
4Medwyn Ll. EvansJan6
5Morris EvansFan7
6Kerstin SchwarzeBrenig Eira7.5

Glynllifon 04.05.16 (Beirniad / Judge Huw Pritchard - am & J.R. Griffith - pm)

Derbyniwyd / Received 06.05.16
BORE / MORNING
AGORED / OPEN
1Medwyn Ll. EvansMac11
2Nij VyasSky12
3Medwyn Ll. EvansJan14
4Emrys LewisGlen15
5J.R. GriffithSam17
6Arwel OwenGlenys18
DOSBARTH 2 / CLASS 2
1Medwyn Ll. EvansMac11
2Martin DavidsonSweep16
3Dylan DaviesSali17
PNAWN / AFTERNOON
AGORED / OPEN
1Medwyn Ll. EvansJan12
2Tomos Emyrs jonesJazz12
3Medwyn Ll. EvansMeg13
4Kerstin SchwarzeEira14
5Tecwyn EvansSpot15
6Nij VyasJake15
DOSBARTH 2 / CLASS 2
1Martin DavidsonSweep11
2Alan W. JonesBob14
3Cai PritchardTan23
4Dylan DaviesSali36
DAN 20 oed / UNDER 20 yrs.
1Rhion OwenJuno
2
3

Garndolbenmaen a'r Cylch 29/30.04.16 (Beirniad / Judge Aled Owen - am & T. Emrys Jones - pm)

AGORED / OPEN (am)
1Medwyn Ll. EvansMeg6
2J.R. GriffithSam8
3Llyr EvansZac10
4Cai PritchardTan11
5Gwynfor OwenBen15
6Kerstin SchwarzeBrenig Eira17
DOSBARTH 2 / CLASS 2 (am)
1Cai PritchardTan11 combined
2Ieuan WilliamsMac17
3Ieuan WilliamsCaddy24
4Martin DavidsonSweep24
AGORED / OPEN (pm)
1J.R. JonesSally5 olf
2Alwyn WilliamsMax5
3Hafgan PughGelert7
4E.W. EdwardsGill7
5J. LightfootSpot7
6Llyr EvansZac7
DOSBARTH 2 / CLASS 2 (pm)
1Hafgan PughGelert7 combined
2Arwel OwenCaleb10
3Cai PritchardTan10
4Kerstin SchwarzeBrenig Eira11
5J. LightfootMoss12
LOCAL CLASS
1Meirion JonesCap16
2Guto RobertsGlen17
3LIoyd OwenNel?

Henblas Charity Trial, Penygraigwen 16.04.16 (Beirniad / Judge Arwel Staples am & Vaughan Hughes pm)

AGORED / OPEN (am)
1Aled OwenCap6
2John WheatonBen6.5
3Aled OwenGlesni7
4Brynley WilliamsBob8.5
5Karolina DyszyBess11
6=Gwyn LightfootMari12
6=Frank RobertsDon12
AGORED / OPEN (pm)
1Aled OwenCap7
2Aled OwenGlesni8
3John WheatonBen9
4Llyr EvansZac10
5Arwel OwenGlenys11
6Emrys LewisGlen12

Madog & Llanystumdwy 08/09.04.16 (Beirniad / Judge Eric Williams)

73 runs
AGORED / OPEN
1Aled OwenLlangwmCap10
2J R GriffithTalysarnSam11
3Alwyn WilliamsPenmachnoMax15
4Frank RobertsLlandeglaJim17
5Gwyn LightfootLlandeglaOmega Taff18
6Rhion OwenYnys MonGel19
DOSBARTH 2 / CLASS 2
1Frank RobertsLlandeglaJim17 (combined)
2Gwyn LightfootLlandeglaOmega Taff18 (combined)
3Gwenllian PyrsPadogEryri Nan23

Dolgellau 20.02.16 CAFC / RWAS 2016 (Beirniad / Judge Dylan Davies am & Hefin Evans pm)

AGORED / OPEN (am)
1John WheatonParksfarm Kim8
2Hefin EvansLad14
3Arfon PughLad15
4Emrys JonesOmega Jazz19
5Gwynfor OwenMoss20
6Kerstin SchwarzeBrenning Eira22
AGORED / OPEN (pm)
1Harcourt LloydMick12
2Gwynfor OwenBen14
3John WheatonBen17
4Emrys JonesOmega Jazz18
5Martin DavidsonSweep19
6Arfon PughLad20